6 tipov pre dokonale čistú podlahu + bonus na záver
Mnohí zákazníci sa na nás obracajú s prosbou o radu, ako sa správne starať o plastové dlaždice Fortelock a ako ich čistiť. Často krát nevedia, aký čistiaci prostriedok použiť, výsledkom čoho býva v lepšom prípade znečistená podlaha, alebo podlaha, ktorá sa ťažko čistí a v horšom prípade až poškodené dlaždice. Prinášame vám preto 6 tipov, ako sa správne starať o PVC dlaždice Fortelock (prípadne ďalšie PVC materiály ako napríklad linoleum).
1. Prevencia
Určite sa zhodneme na tom, že najlepším riešením je podlahu nešpiniť. To je v praxi nemožné, no mali by sme sa snažiť tomu v čo najväčšej možnej miere zamedziť. Ideálnym spôsobom je využitie tzv. čistiacich zón pred vstupom do budov. Tie by mali mať veľkosť minimálne 2-3 kroky, čím docielime minimalizovanie nečistôt vnášaných do priestoru. Poslúžiť na to môžu rohože, ktoré sa jednoducho a rýchlo čistia.
2. Pravidelné čistenie
Čím dlhšie necháme na dlaždice pôsobiť rôzne nečistoty, tým ťažšie sa nám budú čistiť. Pravidelným čistením docielite to, že dlaždice budú stále ako nové a váš priestor bude krajší a reprezentatívnejší. Počet čistení závisí od intenzity používania, avšak odporúčame dlaždice čistiť minimálne 1x týždenne. Pri pravidelnom čistení špeciálnymi prípravkami ako je napríklad Dr. Schutz Čistiaci prípravok R 1000, po každom čistení zanecháte na dlaždiciach jemný ochranný voskový filter, ktorý ochráni dlaždice pred znečistením a zároveň sa budú ľahšie čistiť.
3. Čistiaci prostriedok
Často sa stretávame s problémom, keď si zákazník kúpi obyčajný čistiaci prostriedok a následne je sklamaný, že sa dlaždice nedajú vyčistiť. Nie je to však problém dlaždíc, ale problém čistiaceho prostriedku. Pri použití správneho čističa viete veľmi jednoducho docieliť vzhľad nových dlaždíc. Pre všetky dlaždice Fortelock odporúčame čističe od renomovaného nemeckého výrobcu Dr. Schutz.
Pre generálne a hĺbkové čistenie zažratej špiny odporúčame Základný čistiaci prostriedok R, ktorý odstráni aj tie najodolnejšie škvrny, či staré ochranné nátery. Stačí ho naniesť v odporúčanom pomere s vodou, nechať pôsobiť 10 až 15 minút, vyrajbať kefou alebo čistiacim strojom, a následne len umyť vodou a podlaha je ako nová.
Pre každodenné a pravidelné čistenie odporúčame Čistiaci prostriedok R 1000. Jeho výhoda je že nepení, nezanecháva šmuhy a navyše na povrchu dlaždíc vytvára jemný ochranný voskový film, ktorý chráni dlaždice pred znečistením a zároveň pomáha k ľahšiemu čisteniu.
Samozrejme každý povrch si vyžaduje iný čistič – pre lakované povrchy je nutné použiť špeciálny PU čistiť, pre ESD dlaždice Čistiť ESD. V prípade lokálnych znečistení možno použiť Univerzálny odstraňovač škvŕn Elatex, ktorý odstráni škvrny od vína, ovocných džúsov, čokolády, asfaltu, žuvačiek a iných.
4. Rýchle odstránenie znečistenia
Ako sa zvykne hovoriť – netreba plakať nad rozliatym mliekom. Treba zobrať handru a utrieť ho. Je to je veľmi dôležité aj pri dlaždiciach. Mlieko im síce neublíži, avšak žieraviny alebo rozpúšťadlá ako napríklad benzín alebo nafta môžu pri dlhšom pôsobení zapríčiniť ich nenávratné poškodenie. Je preto potrebné takéto látky čo najrýchlejšie z dlaždíc odstrániť. V prípade, že tekutina zatečie aj do zámkov, dlaždice je potrebné čo najskôr rozobrať, vyčistiť a pred zložením dôkladne vysušiť.
Presne opačný prístup je potrebné zvoliť pri aplikácii čistiacich prostriedkov. V prípade použitia Základného čističa R je extrémne dôležitý čas jeho pôsobenia na nečistoty. Odporúčame nechať čistič pôsobiť minimálne 10 až 15 minút a až následne špinu odstrániť. Len takýmto spôsobom dokáže čistič efektívne odbúrať zažratú špinu. V prípade väčšieho znečistenia je možné postup opakovať.
5. Nie je kefa ako kefa
Asi si dokážete predstaviť, ako by skončilo umývanie auta drôtenou kefou. Rovnaký problém môže vzniknúť, ak budete dlaždice čistiť nevhodnou brúsnou kefou alebo tanierom. Pri čistení čistiacim strojom odporúčame zvoliť čistiaci tanier s kefkami červenej farby. A ak si kladiete otázku, či je lepší čistiaci tanier alebo valec, tak máme pre vás odpoveď. Pre dezény, aké majú dlaždice Fortelock, sú vhodnejšie čistiace diskové taniere s kefkami (nie padom). Špinu dokážu odstrániť lepšie a rýchlejšie ako tie valcové.
Pri ručnom čistení odporúčame siahnuť po klasickej kefe so stredne tvrdými štetinkami, ktoré sa dokážu dostať aj do jemných drážok dezénov dlažby Fortelock.
6. Ochranný štít
Účinnou prevenciou pred znečistením dlaždíc je aplikácia špeciálneho polyuretánového ochranného laku, ktorý uľahčí ich následnú údržbu a vylepší ich vzhľad. Lak sa aplikuje priamo vo výrobe a zákazník dostáva už hotovú lakovanú dlaždicu.
Bonus
Pripravili sme pre vás video, v ktorom uvidíte ako jednoducho docieliť to, že vaše dlaždice budú znovu ako nové. Pre tento účel sme vybrali extrémne znečistené dlaždice, na ktoré sme aplikovali vyššie spomenuté čističe a postupy. O ich výsledku sa presvedčte sami.