PVC obstojí aj ako priemyselná dlažba
Či už máte priemyselný sklad alebo autoopravovňu, vo veľkých halách vždy hrá dôležitú úlohu podlaha. Malo by sa ľahko čistiť, zvládnuť veľké zaťaženie a dlho vydržať. PVC dlažba to na rozdiel od iných alternatív všetky spĺňa.
Každý, kto sa chystá opraviť priemyselnú podlahu, by mal najprv dobre porozmýšľať, aký variant opravy sa mu vyplatí. Nejde len o cenu, v hre sú oveľa dôležitejšie faktory. Betónovú podlahu možno renovovať rôznymi spôsobmi, k najčastejším patrí pokládka PVC dlažby a epoxidový náter.
Musí vydržať zaťaženie a chemikálie
Vo výrobných halách sa pohybujú vysokozdvižné vozíky, stoja tam ťažké stroje a na podlahe sa často skladuje materiál. V prípade PVC dlažby preto treba siahnuť po variante vhodnom pre vysoké zaťaženie, ktorý v ťažkých podmienkach bez problémov vydrží aj vyše desať rokov. Väčšina firiem takýto variant vyrába, aj Fortelock má dlažbu vhodnú pre enormnú záťaž, a to model Fortelock Industry. Celý ten čas je farebne stály, vlastnosťou polymérnej štruktúry je totiž odolnosť voči väčšine olejov a kyselín. Raz za čas stačí vziať vodu, saponát, mop a vytrieť podlahu.
Úplne odlišné vlastnosti, čo sa týka odolnosti, má epoxidová podlaha, ktorá je v mnohých výrobných prevádzkach taká obľúbená. V porovnaní s ostatnými typmi podláh je lacná, dokonca možno na ňu ňu nakresliť logo firmy. Avšak veľmi sa nehodí do prevádzok, kde sú vysokozdvižné vozíky alebo dokonca automobily. Pri vysokozdvižnom vozíku vadia úzke kolesá, pri autách vysoká hmotnosť a horúce pneumatiky, čo spôsobujú jej odlupovanie, a chemikálie ju zafarbujú. Ak nezvolíte protišmykovú úpravu, bude problém aj s klzkým povrchom. To pri PVC dlaždiciach, ktoré sa vždy vyrábajú s hrubým povrchom, nezažijete.
Pokládka by mala byť jednoduchá a oprava tiež
Čím je hala väčšia, o to drahšie bude jej pokrytie – nielen z hľadiska materiálu, ale aj práce. Čas potrebný na pokládku podlahy je dôležitý aj preto, na ako dlho sa preruší práca v danej hale. Pri epoxidovej podlahe spravidla treba naniesť tri vrstvy (penetračnú živicu, samonivelačnú vrstvu a nakoniec epoxidovú živicu). Prvá by mala schnúť 24 hodín a podobne dlho sa musí čakať aj na nanesenie finálnej vrstvy. A ak v niektorých častiach haly začne náter praskať, treba rekonštruovať celú podlahu.
Uloženie dlažby Fortelock v sklade
Pokládka PVC dlažby je oproti tomu podstatne jednoduchšia. Dlaždice by mali byť 24 hodín pred položením uložené v miestnosti, aby sa vyrovnala teplota a dlaždice už ďalej nepracovali. V prípade nerovného povrchu treba použiť samonivelačnú hmotu, zaplniť diery a trhliny, vo vlhkých priestoroch je dobré pridať aj cementový náter. Nivelácia schne len pár hodín. Potom už príde na rad dlažba, ktoré sa len pokladá a nelepí, celý proces je veľmi rýchly. Schnúť nemá čo, takže nie je potrebné čakať ďalej. A keby sa náhodou stalo, že sa rozbije jedna dlaždica, nie je problém vymeniť jeden kus.
Plávajúca dlažba z PVC nachádza uplatnenie v priemyselných halách čoraz častejšie. Výhody sú zrejmé a nevýhoda prakticky jediná – vyššia cena. Každý sa musí sám rozhodnúť, či sa mu investícia vyplatí.